Top Stories

Top Stories
Headlines

No. 5 Bearcats place two on preseason All-Peach Belt Team

Men's Tennis

GREENWOOD – The fifth-ranked Lander men's tennis team earned two preseason All-Peach Belt Conference selections, the league announced on Monday, as seniors Ozan Cildir and Eirik Groner were both tabbed as preseason all-conference players. 

Harris earns second Peach Belt Conference Player of the Week honor

Women's Basketball

GREENWOOD – For the second time this season, Jessica Harris has been named the Peach Belt Conference women's basketball Player of the Week. In Lander's two games last week, Harris guided the Bearcats to a pair of wins while averaging a double-double. The Sumter, S.C., native tallied 25 points, 13 rebounds, eight steals and seven assists in Lander's 87-65 win over Francis Marion. She followed that with 12 points and eight boards at Georgia College in a two-point Bearcats win.

Load More
Videos
Schedule

Results

Apr 28
Softball 5:00 PM
at USC Aiken
Apr 28
Softball 3:00 PM
at USC Aiken
Apr 28
Baseball 1:00 PM
at North Georgia
Apr 27
Baseball 3:00 PM
at North Georgia
Apr 26
Baseball 7:00 PM
at North Georgia
Apr 26
Softball 2:00 PM
Young Harris
Apr 26
Softball 12:00 PM
Young Harris
Apr 20
Baseball 3:00 PM
USC Aiken
Apr 20
Softball 3:00 PM
at Francis Marion
Apr 20
Softball 1:00 PM
at Francis Marion
Apr 19
Baseball 6:00 PM
USC Aiken
Apr 18
Baseball 6:00 PM
USC Aiken
Apr 17
Baseball TBA
vs. North Greenville
@ Greenville, S.C.
Apr 14
Softball 5:00 PM
Augusta
Apr 14
Softball 3:00 PM
Augusta
Apr 14
Baseball 1:00 PM
at Ga. Southwestern
Apr 14
Men's Tennis 10:00 AM
at Columbus St.
Apr 14
Women's Tennis 10:00 AM
at Columbus St.
Apr 13
Baseball 4:30 PM
at Ga. Southwestern
Apr 13
Men's Tennis 2:00 PM
at Ga. Southwestern
Apr 13
Women's Tennis 2:00 PM
at Ga. Southwestern
Apr 13
Baseball 1:00 PM
at Ga. Southwestern
Apr 12
Men's Golf
Peach Belt Conference Championship (three days)
Apr 12
Women's Golf
Peach Belt Conference Championship (three days)
@ St. Augustine, Fla.
Apr 10
Women's Tennis 2:00 PM
at Newberry
Apr 09
Baseball 6:00 PM
at Catawba
Apr 07
Softball 4:00 PM
Georgia College
Apr 07
Softball 2:00 PM
Georgia College
Apr 07
Baseball 1:00 PM
Georgia College
Apr 06
Baseball 2:00 PM
Georgia College
Apr 06
Men's Tennis 12:00 PM
Francis Marion
Apr 06
Women's Tennis 12:00 PM
Francis Marion
Apr 05
Baseball 6:00 PM
Georgia College
Apr 05
Softball 4:00 PM
at UNC Pembroke
Apr 05
Men's Tennis 2:30 PM
Belmont Abbey
Apr 05
Softball 2:00 PM
at UNC Pembroke
Apr 03
Men's Tennis 2:00 PM
North Greenville
Apr 03
Women's Tennis 2:00 PM
North Greenville
Apr 02
Baseball 3:00 PM
at Erskine
Apr 01
Women's Golf
Bearcat Invitational (two days)
@ Greenwood, S.C.
Mar 31
Men's Tennis 1:00 PM
Young Harris
Mar 31
Baseball 1:00 PM
at Augusta
Mar 31
Women's Tennis 1:00 PM
Young Harris
Mar 30
Softball 2:00 PM
at North Georgia
Mar 30
Women's Tennis 2:00 PM
North Georgia
Mar 30
Baseball 1:00 PM
at Augusta
Mar 30
Men's Tennis 12:30 PM
North Georgia
Mar 30
Softball 12:00 PM
at North Georgia
Mar 29
Baseball 2:00 PM
at Augusta
Mar 27
Baseball 6:00 PM
Erskine
Mar 26
Baseball 6:00 PM
at Belmont Abbey
Mar 26
Softball 3:00 PM
at Erskine
Mar 26
Men's Tennis 2:30 PM
USC Aiken
Mar 26
Women's Tennis 2:30 PM
USC Aiken
Mar 26
Softball 1:00 PM
at Erskine
Mar 25
Men's Golf
Bearcat Classic (two days)
@ Greenwood, S.C.
Mar 24
Softball 4:00 PM
Wingate
Mar 24
Softball 2:00 PM
Wingate
Mar 24
Baseball 1:00 PM
at Francis Marion
Mar 23
Softball 7:00 PM
Coker
Mar 23
Softball 5:00 PM
Coker
Mar 23
Baseball 2:00 PM
at Francis Marion
Mar 22
Baseball 6:00 PM
at Francis Marion
Mar 20
Women's Tennis 3:00 PM
at Erskine
Mar 19
Baseball 6:00 PM
Catawba
Mar 18
Men's Golf
Bobcat Invitational (two days)
@ Eatonton, Ga.
Mar 17
Softball 4:00 PM
Columbus St.
Mar 17
Softball 2:00 PM
Columbus St.
Mar 17
Men's Tennis 1:00 PM
Flagler
Mar 17
Baseball 1:00 PM
Columbus St.
Mar 17
Women's Tennis 1:00 PM
Flagler
Mar 16
Women's Tennis 3:00 PM
at Belmont Abbey
Mar 16
Baseball 2:00 PM
Columbus St.
Mar 16
Men's Tennis 1:00 PM
at Limestone
Mar 16
Women's Golf
Terrier Intercollegiate (two days)
@ Hilton Head, S.C.
Mar 15
Baseball 6:00 PM
Columbus St.
Mar 15
Softball 5:00 PM
Ga. Southwestern
Mar 15
Softball 3:00 PM
Ga. Southwestern
Mar 14
Men's Tennis 2:30 PM
at Erskine
Mar 13
Baseball 6:00 PM
North Greenville
Mar 13
Softball 3:00 PM
at Newberry
Mar 13
Softball 1:00 PM
at Newberry
Mar 11
Men's Golf
Southeastern Collegiate (two days)
@ Valdosta, Ga.
Mar 09
Baseball 4:00 PM
Nova Southeastern
Mar 09
Softball 3:00 PM
at Flagler
Mar 09
Women's Tennis 2:00 PM
at Georgia Gwinnett
Mar 09
Softball 1:00 PM
at Flagler
Mar 09
Baseball 12:00 PM
Nova Southeastern
Mar 08
Baseball 6:00 PM
Nova Southeastern
Mar 06
Softball 3:00 PM
at Florida Tech
Mar 06
Softball 1:00 PM
at Florida Tech
Mar 04
Women's Golf
Low Country Invitational (two days)
@ Bluffton, S.C.
Mar 03
Baseball 12:00 PM
at Flagler
Mar 03
Men's Tennis 10:00 AM
at Saint Leo
Mar 02
Softball 4:00 PM
Mars Hill
Bearcat Round Robin
Mar 02
Men's Basketball 3:30 PM
Augusta
Mar 02
Baseball 2:00 PM
at Flagler
Mar 02
Women's Tennis 2:00 PM
Limestone
Mar 02
Women's Basketball 1:30 PM
Augusta
Mar 02
Softball 11:00 AM
Lees-McRae
Mar 01
Baseball 6:00 PM
at Flagler
Mar 01
Women's Tennis 2:30 PM
at Augusta
Mar 01
Men's Tennis 2:00 PM
at Augusta
Mar 01
Softball 1:30 PM
Mars Hill
Bearcat Round Robin
Mar 01
Softball 11:00 AM
Lees-McRae
Bearcat Round Robin
Feb 27
Men's Basketball 7:30 PM
at North Georgia
Feb 27
Women's Basketball 5:30 PM
at North Georgia
Feb 26
Baseball 6:00 PM
at Newberry
Feb 26
Women's Tennis 3:00 PM
at Converse
Feb 26
Men's Tennis 2:30 PM
at Georgia College
Feb 25
Men's Golf
Hurricane Invitational (two days)
@ Albany, Ga.
Feb 24
Women's Tennis 3:00 PM
at Presbyterian
Feb 24
Baseball 1:00 PM
UNC Pembroke
Feb 23
Men's Basketball 3:30 PM
USC Aiken
Feb 23
Softball 3:00 PM
Limestone
Bearcat Round Robin
Feb 23
Baseball 2:00 PM
UNC Pembroke
Feb 23
Women's Basketball 1:30 PM
USC Aiken
Feb 23
Softball 10:00 AM
Virginia-Wise
Bearcat Round Robin
Feb 22
Baseball 6:00 PM
UNC Pembroke
Feb 22
Softball 5:00 PM
Limestone
Bearcat Round Robin
Feb 22
Softball 3:00 PM
Virginia-Wise
Bearcat Round Robin
Feb 22
Men's Tennis 2:00 PM
at Newberry
Feb 20
Men's Tennis 2:00 PM
Emmanuel (Ga.)
Feb 20
Women's Tennis 2:00 PM
Emmanuel (Ga.)
Feb 19
Baseball 5:00 PM
Tusculum
Feb 18
Men's Basketball 7:30 PM
at Ga. Southwestern
Feb 18
Softball 7:00 PM
at Anderson (S.C.)
Feb 18
Women's Basketball 5:30 PM
at Ga. Southwestern
Feb 18
Softball 5:00 PM
at Anderson (S.C.)
Feb 18
Men's Golf
Newberry Invitational (two days)
@ Kiawah Island, S.C.
Feb 18
Women's Golf
Converse Spring Invite (two days)
@ Spartanburg, S.C.
Feb 17
Men's Tennis 1:00 PM
Johnson C. Smith
Feb 17
Baseball 1:00 PM
Young Harris
Feb 16
Men's Basketball 3:30 PM
at Columbus St.
Feb 16
Softball 3:00 PM
Claflin
Bearcat/Fleet Invitational
Feb 16
Baseball 2:00 PM
Young Harris
Feb 16
Women's Tennis 2:00 PM
Benedict
Feb 16
Women's Basketball 1:30 PM
at Columbus St.
Feb 16
Softball 10:00 AM
Concord
Bearcat/Fleet Invitational
Feb 15
Baseball 5:00 PM
Young Harris
Feb 15
Softball 12:30 PM
Carson-Newman
Bearcat/Fleet Invitational
Feb 15
Softball 10:00 AM
Concord
Bearcat/Fleet Invitational
Feb 13
Men's Basketball 7:30 PM
at Francis Marion
Feb 13
Women's Basketball 5:30 PM
at Francis Marion
Feb 12
Baseball 6:00 PM
Newberry
Feb 12
Softball 5:00 PM
North Greenville
Feb 12
Softball 3:00 PM
North Greenville
Feb 10
Baseball 12:00 PM
Millersville
Feb 09
Women's Tennis 4:00 PM
vs. City of Florence Championships
@ Florence, S.C.
Feb 09
Men's Basketball 3:30 PM
Flagler
Feb 09
Men's Tennis 2:00 PM
vs. City of Florence Invitational
@ Florence, S.C.
Feb 09
Women's Basketball 1:30 PM
Flagler
Feb 09
Baseball 1:00 PM
Millersville
Feb 09
Women's Tennis 11:00 AM
vs. City of Florence Championships
@ Florence, S.C.
Feb 09
Men's Tennis 9:00 AM
vs. City of Florence Invitational
@ Florence, S.C.
Feb 08
Baseball 5:00 PM
Millersville
Feb 08
Women's Tennis 4:00 PM
vs. Mount Olive
@ Florence, S.C.
City of Florence 2019 College Tennis Invitational
Feb 08
Men's Tennis 2:00 PM
vs. Bluefield Col.
@ Florence, S.C.
Feb 06
Men's Basketball 7:30 PM
UNC Pembroke
Feb 06
Women's Basketball 5:30 PM
UNC Pembroke
Feb 05
Softball 5:00 PM
Emmanuel (Ga.)
Feb 05
Men's Tennis 3:00 PM
at Southern Wesleyan
Feb 05
Softball 3:00 PM
Emmanuel (Ga.)
Feb 03
Softball 11:30 AM
vs. Alabama Huntsville
@ Gulf Shores, Ala.
Gulf Shores Tourney
Feb 03
Baseball 11:00 AM
vs. Mount Olive
@ Tampa, Fla.
Steinbrenner Field Spring Classic
Feb 03
Softball 9:00 AM
vs. Lee
@ Gulf Shores, Ala.
Gulf Shores Tourney
Feb 03
Women's Golf
World Golf Invitational (two days)
@ St. Augustine, Fla.
Feb 02
Softball 4:30 PM
vs. West Ga.
@ Gulf Shores, Ala.
Gulf Shores Tourney
Feb 02
Baseball 4:00 PM
vs. Mount Olive
@ Tampa, Fla.
Steinbrenner Field Spring Classic
Feb 02
Men's Basketball 2:00 PM
at Augusta
Feb 02
Women's Basketball 12:00 PM
at Augusta
Feb 02
Baseball 12:00 PM
vs. North Greenville
@ Tampa, Fla.
Feb 02
Softball 11:30 AM
vs. West Fla.
@ Gulf Shores, Ala.
Gulf Shores Tourney
Feb 02
Softball 9:00 AM
vs. Shorter
@ Gulf Shores, Ala.
Gulf Shores Tourney
Feb 01
Baseball 1:00 PM
vs. Tampa
@ Tampa, Fla.
Jan 31
Men's Tennis 2:30 PM
at Georgia Gwinnett
Jan 30
Men's Basketball 7:30 PM
North Georgia
Jan 30
Women's Basketball 5:30 PM
North Georgia
Jan 26
Men's Basketball 3:30 PM
at USC Aiken
Jan 26
Women's Basketball 1:30 PM
at USC Aiken
Jan 21
Men's Basketball Final
Clayton St.
W, 95-76
Jan 21
Women's Basketball Final
Clayton St.
W, 95-79
Jan 19
Men's Basketball Final
at Georgia College
L, 80-64
Jan 19
Women's Basketball Final
at Georgia College
W, 56-54
Jan 16
Men's Basketball Final
Francis Marion
L, 93-83
Jan 16
Women's Basketball Final
Francis Marion
W, 87-65
Jan 12
Men's Basketball Final - OT
at Flagler
W, 90-88
Jan 12
Women's Basketball Final
at Flagler
L, 90-75
Jan 08
Men's Basketball Final
at UNC Pembroke
L, 107-68
Jan 08
Women's Basketball Final
at UNC Pembroke
W, 84-49
Jan 05
Men's Basketball Final
Ga. Southwestern
W, 97-80
Jan 05
Women's Basketball Final
Ga. Southwestern
W, 91-53
Jan 02
Men's Basketball Final
Young Harris
W, 128-121
Jan 02
Women's Basketball Final
Young Harris
W, 88-56
Dec 19
Men's Basketball Final
at Clayton St.
L, 72-68
Dec 19
Women's Basketball Final
at Clayton St.
W, 88-83
Dec 13
Men's Basketball Final
at Young Harris
L, 118-103
Dec 13
Women's Basketball Final
at Young Harris
W, 85-66
Dec 08
Women's Basketball Final
at Anderson (S.C.)
L, 81-75
Dec 04
Men's Basketball Final
Georgia College
W, 82-74
Dec 04
Women's Basketball Final
Georgia College
L, 63-57
Dec 01
Men's Basketball Final
Columbus St.
L, 88-78
Dec 01
Women's Basketball Final
Columbus St.
W, 117-82
Nov 28
Men's Basketball Final
Erskine
L, 79-76
Nov 28
Women's Basketball Final
Erskine
W, 91-73
"Education Game"
Nov 24
Men's Basketball Final
at Tusculum
L, 84-61
Nov 20
Men's Basketball Final
at Livingstone
L, 85-82
Nov 20
Women's Basketball Final
at Wingate
L, 75-67
Nov 18
Men's Soccer Final
vs. Barry
L, 2-1
@ Young Harris, Ga.
NCAA National Quarterfinal
Nov 17
NCAA Southeast Regionals (6K)
@ Gainesville, Ga.
Nov 17
NCAA Southeast Regionals (10K)
@ Gainesville, Ga.
Nov 16
Men's Soccer Final
at Young Harris
W, 1-0
NCAA Division II Tournament - Third Round
Nov 15
Women's Volleyball Final
vs. Anderson (S.C.)
L, 3-0
@ Wingate, N.C.
NCAA Southeast Regional Quarterfinals
Nov 14
Men's Basketball Final
Tusculum
L, 73-62
Nov 14
Women's Basketball Final
North Greenville
W, 92-62
Nov 11
Men's Soccer Final - 2OT
Anderson (S.C.)
W, 1-0
NCAA Southeast Regional Semifinal
Nov 10
Women's Volleyball Final
Augusta
L, 3-0
PBC Tournament Semifinal
Nov 10
Women's Basketball Final
at Carson-Newman
L, 89-84
PBC/SAC Challenge
Nov 10
Men's Basketball Final
vs. Carson-Newman
L, 77-65
@ Central, S.C. (Tysinger Gym)
Classic at Southern Wesleyan University
Nov 10
Women's Soccer Final - 2OT
vs. Lincoln Memorial
T, 2-2
@ Jefferson City, TN
Nov 09
Women's Basketball Final
vs. Lenoir-Rhyne
W, 55-53
@ Jefferson City, Tenn. (Holt Fieldhouse)
PBC/SAC Challenge
Nov 09
Men's Basketball Final
vs. Anderson (S.C.)
W, 75-71
@ Historic Tysinger Gymnasium
Classic at Southern Wesleyan University
Nov 04
Men's Soccer Final - PK Home
vs. Young Harris
T, 0-0
@ Blanchard Woods Park, Evans, Ga.
PBC Tournament Championship Game
Nov 03
Women's Volleyball Final
Augusta
W, 3-2
Nov 03
10:15 AM
Peach Belt Conference Championship (5K)
@ Beech Island, S.C.
Nov 03
9:00 AM
Peach Belt Conference Championship (8K)
@ Beech Island, S.C.
Nov 02
Women's Volleyball Final
Georgia College
W, 3-0
Nov 02
Men's Soccer Final
vs. Clayton St.
W, 2-0
@ Blanchard Woods Park, Evans, Ga.
PBC Tournament Semifinal
Oct 30
Women's Soccer Final - PK Away
Georgia College
T, 0-0
PBC Tournament Quarterfinal
Oct 28
Women's Tennis TBA
Bearcat Invitational
Oct 27
Men's Soccer Final
Flagler
W, 2-0
Oct 27
Women's Soccer Final
at Ga. Southwestern
W, 3-1
Oct 27
Women's Volleyball Final
Flagler
W, 3-1
Oct 27
Women's Tennis TBA
Bearcat Invitational
Oct 26
Women's Tennis TBA
Bearcat Invitational
Oct 24
Women's Soccer Final
Francis Marion
W, 3-0
Oct 24
Men's Soccer Final
at Clayton St.
W, 4-0

Events

Jan 26
Women's Basketball 1:30 PM
at USC Aiken
Jan 26
Men's Basketball 3:30 PM
at USC Aiken
Jan 30
Women's Basketball 5:30 PM
North Georgia
Jan 30
Men's Basketball 7:30 PM
North Georgia
Jan 31
Men's Tennis 2:30 PM
at Georgia Gwinnett
Feb 01
Baseball 1:00 PM
vs. Tampa
@ Tampa, Fla.
Feb 02
Softball 9:00 AM
vs. Shorter
@ Gulf Shores, Ala.
Gulf Shores Tourney
Feb 02
Softball 11:30 AM
vs. West Fla.
@ Gulf Shores, Ala.
Gulf Shores Tourney
Feb 02
Women's Basketball 12:00 PM
at Augusta
Feb 02
Baseball 12:00 PM
vs. North Greenville
@ Tampa, Fla.
hashtag

Buttons

Schedule Tabs

Schedule
No Event
Wed Oct 24
Final
at Clayton St. W, 4-0
Wed Oct 24
Final
Francis Marion W, 3-0
Fri Oct 26
TBA
Bearcat Invitational
Sat Oct 27
TBA
Bearcat Invitational
Sat Oct 27
Final
at Ga. Southwestern W, 3-1
Sat Oct 27
Final
Flagler W, 2-0
Sun Oct 28
TBA
Bearcat Invitational
Tue Oct 30
Final - PK Away
Georgia College T, 0-0
PBC Tournament Quarterfinal
Fri Nov 02
Final
vs. Clayton St. W, 2-0
@ Blanchard Woods Park, Evans, Ga. PBC Tournament Semifinal
Fri Nov 02
Final
Georgia College W, 3-0
Sat Nov 03
10:15 AM
vs. Peach Belt Conference Championship (5K)
@ Beech Island, S.C.
Sat Nov 03
9:00 AM
vs. Peach Belt Conference Championship (8K)
@ Beech Island, S.C.
Sat Nov 03
Final
Augusta W, 3-2
Sun Nov 04
Final - PK Home
vs. Young Harris T, 0-0
@ Blanchard Woods Park, Evans, Ga. PBC Tournament Championship Game
Fri Nov 09
Final
vs. Lenoir-Rhyne W, 55-53
@ Jefferson City, Tenn. (Holt Fieldhouse) PBC/SAC Challenge
Fri Nov 09
Final
vs. Anderson (S.C.) W, 75-71
@ Historic Tysinger Gymnasium Classic at Southern Wesleyan University
Sat Nov 10
Final - 2OT
vs. Lincoln Memorial T, 2-2
@ Jefferson City, TN
Sat Nov 10
Final
vs. Carson-Newman L, 77-65
@ Central, S.C. (Tysinger Gym) Classic at Southern Wesleyan University
Sat Nov 10
Final
at Carson-Newman L, 89-84
PBC/SAC Challenge
Sat Nov 10
Final
Augusta L, 3-0
PBC Tournament Semifinal
Sun Nov 11
Final - 2OT
Anderson (S.C.) W, 1-0
NCAA Southeast Regional Semifinal
Wed Nov 14
Final
North Greenville W, 92-62
Wed Nov 14
Final
Tusculum L, 73-62
Thu Nov 15
Final
vs. Anderson (S.C.) L, 3-0
@ Wingate, N.C. NCAA Southeast Regional Quarterfinals
Fri Nov 16
Final
at Young Harris W, 1-0
NCAA Division II Tournament - Third Round
Sat Nov 17
vs. NCAA Southeast Regionals (6K)
@ Gainesville, Ga.
Sat Nov 17
vs. NCAA Southeast Regionals (10K)
@ Gainesville, Ga.
Sun Nov 18
Final
vs. Barry L, 2-1
@ Young Harris, Ga. NCAA National Quarterfinal
Tue Nov 20
Final
at Wingate L, 75-67
Tue Nov 20
Final
at Livingstone L, 85-82
Sat Nov 24
Final
at Tusculum L, 84-61
Wed Nov 28
Final
Erskine W, 91-73
"Education Game"
Wed Nov 28
Final
Erskine L, 79-76
Sat Dec 01
Final
Columbus St. W, 117-82
Sat Dec 01
Final
Columbus St. L, 88-78
Tue Dec 04
Final
Georgia College L, 63-57
Tue Dec 04
Final
Georgia College W, 82-74
Sat Dec 08
Final
at Anderson (S.C.) L, 81-75
Thu Dec 13
Final
at Young Harris W, 85-66
Thu Dec 13
Final
at Young Harris L, 118-103
Wed Dec 19
Final
at Clayton St. W, 88-83
Wed Dec 19
Final
at Clayton St. L, 72-68
Wed Jan 02
Final
Young Harris W, 88-56
Wed Jan 02
Final
Young Harris W, 128-121
Sat Jan 05
Final
Ga. Southwestern W, 91-53
Sat Jan 05
Final
Ga. Southwestern W, 97-80
Tue Jan 08
Final
at UNC Pembroke W, 84-49
Tue Jan 08
Final
at UNC Pembroke L, 107-68
Sat Jan 12
Final
at Flagler L, 90-75
Sat Jan 12
Final - OT
at Flagler W, 90-88
Wed Jan 16
Final
Francis Marion W, 87-65
Wed Jan 16
Final
Francis Marion L, 93-83
Sat Jan 19
Final
at Georgia College W, 56-54
Sat Jan 19
Final
at Georgia College L, 80-64
Mon Jan 21
Final
Clayton St. W, 95-79
Mon Jan 21
Final
Clayton St. W, 95-76
Sat Jan 26
1:30 PM
at USC Aiken
Sat Jan 26
3:30 PM
at USC Aiken
Wed Jan 30
5:30 PM
North Georgia
Wed Jan 30
7:30 PM
North Georgia
Thu Jan 31
2:30 PM
at Georgia Gwinnett
Fri Feb 01
1:00 PM
vs. Tampa
@ Tampa, Fla.
Sat Feb 02
9:00 AM
vs. Shorter
@ Gulf Shores, Ala. Gulf Shores Tourney
Sat Feb 02
11:30 AM
vs. West Fla.
@ Gulf Shores, Ala. Gulf Shores Tourney
Sat Feb 02
12:00 PM
at Augusta
Sat Feb 02
12:00 PM
vs. North Greenville
@ Tampa, Fla.
Sat Feb 02
2:00 PM
at Augusta
Sat Feb 02
4:00 PM
vs. Mount Olive
@ Tampa, Fla. Steinbrenner Field Spring Classic
Sat Feb 02
4:30 PM
vs. West Ga.
@ Gulf Shores, Ala. Gulf Shores Tourney
Sun Feb 03
vs. World Golf Invitational (two days)
@ St. Augustine, Fla.
Sun Feb 03
9:00 AM
vs. Lee
@ Gulf Shores, Ala. Gulf Shores Tourney
Sun Feb 03
11:00 AM
vs. Mount Olive
@ Tampa, Fla. Steinbrenner Field Spring Classic
Sun Feb 03
11:30 AM
vs. Alabama Huntsville
@ Gulf Shores, Ala. Gulf Shores Tourney
Tue Feb 05
3:00 PM
at Southern Wesleyan
Tue Feb 05
3:00 PM
Emmanuel (Ga.)
Tue Feb 05
5:00 PM
Emmanuel (Ga.)
Wed Feb 06
5:30 PM
UNC Pembroke
Wed Feb 06
7:30 PM
UNC Pembroke
Fri Feb 08
2:00 PM
vs. Bluefield Col.
@ Florence, S.C.
Fri Feb 08
4:00 PM
vs. Mount Olive
@ Florence, S.C. City of Florence 2019 College Tennis Invitational
Fri Feb 08
5:00 PM
Millersville
Sat Feb 09
9:00 AM
vs. City of Florence Invitational
@ Florence, S.C.
Sat Feb 09
11:00 AM
vs. City of Florence Championships
@ Florence, S.C.
Sat Feb 09
1:00 PM
Millersville
Sat Feb 09
1:30 PM
Flagler
Sat Feb 09
2:00 PM
vs. City of Florence Invitational
@ Florence, S.C.
Sat Feb 09
3:30 PM
Flagler
Sat Feb 09
4:00 PM
vs. City of Florence Championships
@ Florence, S.C.
Sun Feb 10
12:00 PM
Millersville
Tue Feb 12
3:00 PM
North Greenville
Tue Feb 12
5:00 PM
North Greenville
Tue Feb 12
6:00 PM
Newberry
Wed Feb 13
5:30 PM
at Francis Marion
Wed Feb 13
7:30 PM
at Francis Marion
Fri Feb 15
10:00 AM
Concord
Bearcat/Fleet Invitational
Fri Feb 15
12:30 PM
Carson-Newman
Bearcat/Fleet Invitational
Fri Feb 15
5:00 PM
Young Harris
Sat Feb 16
10:00 AM
Concord
Bearcat/Fleet Invitational
Sat Feb 16
1:30 PM
at Columbus St.
Sat Feb 16
2:00 PM
Young Harris
Sat Feb 16
2:00 PM
Benedict
Sat Feb 16
3:00 PM
Claflin
Bearcat/Fleet Invitational
Sat Feb 16
3:30 PM
at Columbus St.
Sun Feb 17
1:00 PM
Johnson C. Smith
Sun Feb 17
1:00 PM
Young Harris
Mon Feb 18
vs. Newberry Invitational (two days)
@ Kiawah Island, S.C.
Mon Feb 18
vs. Converse Spring Invite (two days)
@ Spartanburg, S.C.
Mon Feb 18
5:00 PM
at Anderson (S.C.)
Mon Feb 18
5:30 PM
at Ga. Southwestern
Mon Feb 18
7:00 PM
at Anderson (S.C.)
Mon Feb 18
7:30 PM
at Ga. Southwestern
Tue Feb 19
5:00 PM
Tusculum
Wed Feb 20
2:00 PM
Emmanuel (Ga.)
Wed Feb 20
2:00 PM
Emmanuel (Ga.)
Fri Feb 22
2:00 PM
at Newberry
Fri Feb 22
3:00 PM
Virginia-Wise
Bearcat Round Robin
Fri Feb 22
5:00 PM
Limestone
Bearcat Round Robin
Fri Feb 22
6:00 PM
UNC Pembroke
Sat Feb 23
10:00 AM
Virginia-Wise
Bearcat Round Robin
Sat Feb 23
1:30 PM
USC Aiken
Sat Feb 23
2:00 PM
UNC Pembroke
Sat Feb 23
3:00 PM
Limestone
Bearcat Round Robin
Sat Feb 23
3:30 PM
USC Aiken
Sun Feb 24
1:00 PM
UNC Pembroke
Sun Feb 24
3:00 PM
at Presbyterian
Mon Feb 25
vs. Hurricane Invitational (two days)
@ Albany, Ga.
Tue Feb 26
2:30 PM
at Georgia College
Tue Feb 26
3:00 PM
at Converse
Tue Feb 26
6:00 PM
at Newberry
Wed Feb 27
5:30 PM
at North Georgia
Wed Feb 27
7:30 PM
at North Georgia
Fri Mar 01
11:00 AM
Lees-McRae
Bearcat Round Robin
Fri Mar 01
1:30 PM
Mars Hill
Bearcat Round Robin
Fri Mar 01
2:00 PM
at Augusta
Fri Mar 01
2:30 PM
at Augusta
Fri Mar 01
6:00 PM
at Flagler
Sat Mar 02
11:00 AM
Lees-McRae
Sat Mar 02
1:30 PM
Augusta
Sat Mar 02
2:00 PM
at Flagler
Sat Mar 02
2:00 PM
Limestone
Sat Mar 02
3:30 PM
Augusta
Sat Mar 02
4:00 PM
Mars Hill
Bearcat Round Robin
Sun Mar 03
10:00 AM
at Saint Leo
Sun Mar 03
12:00 PM
at Flagler
Mon Mar 04
vs. Low Country Invitational (two days)
@ Bluffton, S.C.
Wed Mar 06
1:00 PM
at Florida Tech
Wed Mar 06
3:00 PM
at Florida Tech
Fri Mar 08
6:00 PM
Nova Southeastern
Sat Mar 09
12:00 PM
Nova Southeastern
Sat Mar 09
1:00 PM
at Flagler
Sat Mar 09
2:00 PM
at Georgia Gwinnett
Sat Mar 09
3:00 PM
at Flagler
Sat Mar 09
4:00 PM
Nova Southeastern
Mon Mar 11
vs. Southeastern Collegiate (two days)
@ Valdosta, Ga.
Wed Mar 13
1:00 PM
at Newberry
Wed Mar 13
3:00 PM
at Newberry
Wed Mar 13
6:00 PM
North Greenville
Thu Mar 14
2:30 PM
at Erskine
Fri Mar 15
3:00 PM
Ga. Southwestern
Fri Mar 15
5:00 PM
Ga. Southwestern
Fri Mar 15
6:00 PM
Columbus St.
Sat Mar 16
vs. Terrier Intercollegiate (two days)
@ Hilton Head, S.C.
Sat Mar 16
1:00 PM
at Limestone
Sat Mar 16
2:00 PM
Columbus St.
Sat Mar 16
3:00 PM
at Belmont Abbey
Sun Mar 17
1:00 PM
Flagler
Sun Mar 17
1:00 PM
Columbus St.
Sun Mar 17
1:00 PM
Flagler
Sun Mar 17
2:00 PM
Columbus St.
Sun Mar 17
4:00 PM
Columbus St.
Mon Mar 18
vs. Bobcat Invitational (two days)
@ Eatonton, Ga.
Tue Mar 19
6:00 PM
Catawba
Wed Mar 20
3:00 PM
at Erskine
Fri Mar 22
6:00 PM
at Francis Marion
Sat Mar 23
2:00 PM
at Francis Marion
Sat Mar 23
5:00 PM
Coker
Sat Mar 23
7:00 PM
Coker
Sun Mar 24
1:00 PM
at Francis Marion
Sun Mar 24
2:00 PM
Wingate
Sun Mar 24
4:00 PM
Wingate
Mon Mar 25
vs. Bearcat Classic (two days)
@ Greenwood, S.C.
Tue Mar 26
1:00 PM
at Erskine
Tue Mar 26
2:30 PM
USC Aiken
Tue Mar 26
2:30 PM
USC Aiken
Tue Mar 26
3:00 PM
at Erskine
Tue Mar 26
6:00 PM
at Belmont Abbey
Wed Mar 27
6:00 PM
Erskine
Fri Mar 29
2:00 PM
at Augusta
Sat Mar 30
12:00 PM
at North Georgia
Sat Mar 30
12:30 PM
North Georgia
Sat Mar 30
1:00 PM
at Augusta
Sat Mar 30
2:00 PM
at North Georgia
Sat Mar 30
2:00 PM
North Georgia
Sun Mar 31
1:00 PM
Young Harris
Sun Mar 31
1:00 PM
at Augusta
Sun Mar 31
1:00 PM
Young Harris
Mon Apr 01
vs. Bearcat Invitational (two days)
@ Greenwood, S.C.
Tue Apr 02
3:00 PM
at Erskine
Wed Apr 03
2:00 PM
North Greenville
Wed Apr 03
2:00 PM
North Greenville
Fri Apr 05
2:00 PM
at UNC Pembroke
Fri Apr 05
2:30 PM
Belmont Abbey
Fri Apr 05
4:00 PM
at UNC Pembroke
Fri Apr 05
6:00 PM
Georgia College
Sat Apr 06
12:00 PM
Francis Marion
Sat Apr 06
12:00 PM
Francis Marion
Sat Apr 06
2:00 PM
Georgia College
Sun Apr 07
1:00 PM
Georgia College
Sun Apr 07
2:00 PM
Georgia College
Sun Apr 07
4:00 PM
Georgia College
Tue Apr 09
6:00 PM
at Catawba
Wed Apr 10
2:00 PM
at Newberry
Fri Apr 12
at Peach Belt Conference Championship (three days)
Fri Apr 12
vs. Peach Belt Conference Championship (three days)
@ St. Augustine, Fla.
Sat Apr 13
1:00 PM
at Ga. Southwestern
Sat Apr 13
2:00 PM
at Ga. Southwestern
Sat Apr 13
2:00 PM
at Ga. Southwestern
Sat Apr 13
4:30 PM
at Ga. Southwestern
Sun Apr 14
10:00 AM
at Columbus St.
Sun Apr 14
10:00 AM
at Columbus St.
Sun Apr 14
1:00 PM
at Ga. Southwestern
Sun Apr 14
3:00 PM
Augusta
Sun Apr 14
5:00 PM
Augusta
Wed Apr 17
TBA
vs. North Greenville
@ Greenville, S.C.
Thu Apr 18
6:00 PM
USC Aiken
Fri Apr 19
6:00 PM
USC Aiken
Sat Apr 20
1:00 PM
at Francis Marion
Sat Apr 20
3:00 PM
USC Aiken
Sat Apr 20
3:00 PM
at Francis Marion
Fri Apr 26
12:00 PM
Young Harris
Fri Apr 26
2:00 PM
Young Harris
Fri Apr 26
7:00 PM
at North Georgia
Sat Apr 27
3:00 PM
at North Georgia
Sun Apr 28
1:00 PM
at North Georgia
Sun Apr 28
3:00 PM
at USC Aiken
Sun Apr 28
5:00 PM
at USC Aiken
No Event
No Event
View Full Schedule
Standings
Conf Overall
Georgia College 26-4 44-12
USC Aiken 22-8 35-19
Columbus St. 20-9 48-15
UNC Pembroke 17-12 39-15
North Georgia 17-13 31-22
Flagler 16-14 31-22
Young Harris 15-15 26-24
Francis Marion 9-21 18-28
Lander 9-21 16-35
Augusta 8-22 15-33
Ga. Southwestern 5-25 10-35
Full Standings
Conf Overall
USC Aiken 9-1 15-1
UNC Pembroke 8-1 13-2
Francis Marion 8-1 12-2
Augusta 7-2 11-4
Young Harris 7-4 9-8
Lander 5-6 6-11
Georgia College 4-5 9-6
Flagler 3-6 6-9
Columbus St. 3-7 7-8
Clayton St. 2-7 5-10
North Georgia 1-8 6-9
Ga. Southwestern 0-9 2-13
Full Standings
Conf Overall
Lander 9-2 12-5
North Georgia 7-2 12-3
Clayton St. 6-3 10-5
Flagler 6-3 10-5
Ga. Southwestern 5-4 8-7
Columbus St. 5-5 8-6
USC Aiken 5-5 9-7
Francis Marion 4-5 7-6
UNC Pembroke 4-5 5-10
Georgia College 3-6 5-10
Augusta 2-7 3-12
Young Harris 1-10 3-14
Full Standings
Conf Overall
Young Harris 7-0 17-1-1
Lander 6-1 16-2-3
Francis Marion 4-3 9-7
North Georgia 4-3 7-6-2
Flagler 3-3-1 5-10-1
Clayton St. 2-5 3-11-3
USC Aiken 0-5-2 3-7-2
Ga. Southwestern 0-6-1 3-10-2
UNC Pembroke 0-0 0-0
Full Standings
Conf Overall
Columbus St. 10-0 18-1-2
Lander 7-2-1 12-2-3
Flagler 7-2-1 12-4-2
North Georgia 6-3-1 10-5-1
UNC Pembroke 6-3-1 10-5-1
Georgia College 3-4-3 11-5-5
Clayton St. 3-5-2 6-6-4
Young Harris 4-6 6-9-1
USC Aiken 2-7-1 4-10-1
Francis Marion 2-8 5-10-1
Ga. Southwestern 0-10 3-14
Full Standings
Conf Overall
North Georgia 19-1 62-4
Georgia College 16-4 36-16
Columbus St. 14-6 33-19
Young Harris 13-7 35-21
Lander 11-9 32-18
Flagler 9-11 26-27
Augusta 8-12 17-34
Ga. Southwestern 7-13 18-34
Francis Marion 5-15 19-25
USC Aiken 5-15 15-35
UNC Pembroke 3-17 25-25
Full Standings
Conf Overall
North Georgia 0-0 1-0
Augusta 0-0 0-0
Columbus St. 0-0 0-0
Flagler 0-0 0-0
Francis Marion 0-0 0-0
Ga. Southwestern 0-0 0-0
Georgia College 0-0 0-0
Lander 0-0 0-0
USC Aiken 0-0 0-0
Young Harris 0-0 0-0
Full Standings
Conf Overall
North Georgia 0-0 1-0
Augusta 0-0 0-0
Clayton St. 0-0 0-0
Columbus St. 0-0 0-0
Flagler 0-0 0-0
Francis Marion 0-0 0-0
Ga. Southwestern 0-0 0-0
Georgia College 0-0 0-0
USC Aiken 0-0 0-0
Young Harris 0-0 0-0
Lander 0-0 0-2
Full Standings
Conf Overall
USC Aiken 11-1 23-5
Lander 8-4 22-8
Augusta 7-5 24-8
Georgia College 6-6 17-13
Flagler 6-6 12-15
Francis Marion 4-8 13-15
Columbus St. 0-0 0-0
UNC Pembroke 0-12 10-21
Full Standings

Twitter

Facebook

Instagram

    Sponsors